A szögértékek mérik a terhelés forgási helyzetét egy tengely vagy pont vonatkozásában. A szögkódoló olyan kimenetet ad, amely megfelel az elmozdulásnak, és az olvasóeszköz (PLC, számláló stb.) Ezeket az adatokat szögsebességekké dolgozza fel. Három megközelítés van a szög megadására egy kódolóval:
Közvetlen szögmérés a terhelés forgáspontjához rögzített jeladóval
Közvetlen szögmérés a motor forgásirányára szerelt jeladóval
Közvetett szögmérés egy több fordulatú jeladóval, amelyet a terhelés kerületén szereltek fel
A terhelés szögelfordulását közvetlenül mérni kell a jeladónak a terhelés középső forgáspontjára. Amint a terhelés megfordul, a jeladó továbbítja a jelet a fogadó készüléknek. Ez az adat csak elmozdulási impulzusokból (inkrementális kódoló) vagy kezdeti és végső abszolút pozícióból (abszolútérték-jeladó) áll. A leolvasó eszköz, legyen szó meghajtóról, vezérlőről vagy valamilyen számláló / megjelenítő eszközről, a nyers adatokat hasznos információkat kell feldolgoznia.
Egy inkrementális kódoló esetén az α szög kifejezhető
Ahol P értéke megegyezik az impulzusok számával, és a PPR egyenlő az impulzusonként
Abszolútérték-jeladó esetén az a értéket kifejezhetjük
Ahol C egyenlő a számlálással, és a CPR egyenlő a forradalomra számolva.
Lehetőség van egy terhelés szögelfordulásának mérésére is a motortengely vagy az idler kerék ellenőrzésével. Ebben az esetben legjobb eredményt érjük el, ha a motor tengelyét meghatározott számú alkalommal elfordítjuk, és korreláljuk a terhelés elmozdulásával, hogy egy konverziós tényezőt érjünk el.
Ez egy forgó kódoló hagyományos használata. Javítja a motor teljesítményét a közvetlen visszacsatolás révén. A hátránya, hogy nem tudja pontosan nyomon követni a terhelés mozgását. A tengelykapcsolókkal, sebességváltókkal stb. Bevezetett mechanikai megfelelés hibákat, például holtjátékot és hiszterézist eredményezhet. A konverziós faktor elméletileg ezt veszi figyelembe, de a mechanikai hatások idővel sodródhatnak.
Egyes terhelések nem kompatibilisek a centrális elfordítású jeladó felszerelésével. A műholdas jeleket például forgatni kell az érdeklődő jel irányába, hogy nagyfokú ellenőrzést érjenek el. Mind a mechanikai kialakítás, mind pedig a központi tengelyen áthaladó elektromos kábelezés nem teszi lehetővé, hogy a forgóponton egy kódolót telepítsen közvetlenül a helyzet ellenőrzésére. A vezérlés mértékétől függően rendkívül nagy felbontású jeladó is szükséges. A megoldás ezeknek az eszközöknek a nyomon követése a kerületük mentén.
A közvetett kerületi eljárásnál a több fordulatú abszolút jeladóhoz csatlakoztatott hajtóműves kerék a terhelés kerületével a szögelfordulás nyomon követéséhez kapcsolódik.
Amint a terhelt szalag elmozdul, a kereket forgatja, és a mozgást a jeladó rögzíti. A sebességváltó csökkentési aránya lehetővé teszi, hogy a fogaskerekek minden fordulata számára nagy számú forgást biztosítson. Ez egy végleges felbontást biztosít az RF számára:
Ahol RB a sávon lévő számlálás száma, és N a multi-turn jeladó sebességváltójának csökkentési aránya. A kontaktus egy fogazott fogaskerékből állhat, amely fogazott vonallal érintkezik a terhelésen. Alternatív megoldásként lehet egy súrlódási érintkezés egy kódoló mérőkerékkel vagy akár egy övvel.
A hibaforrások közé tartoznak a mechanikai csatlakozások, a sebességváltó elhúzódása, a tengely elhúzódása és elcsúszása, övcsúszás súrlódási érintkezők esetén, stb. A sebességváltó nagy redukciós aránya minimalizálja a mechanikai hibák hatását. Eltekintés ettől a súrlódástól a sebességváltó hajtóműveiben és tömítéseiben. Ebben az esetben a súrlódás hatása megszorozódik a fordulatok számával.